Neo – Paleo

W TYM DZIALE prezentuję trochę informacji odnośnie mojej wersji
DIETY PALEO, którą nazywam na użytek własny NEO – PALEO.
Dlaczego? Dowiecie się w trakcie rozwoju tego Działu na mojej stronie.

Ogólnie stwierdzam, że po latach doświadczeń, zdobywania wiedzy i obserwacji, taka wersja diety jest dla mnie optymalna na ten czas.

Nie przekonuję Cię do tego, że jest to jedyna właściwa droga.
Cudowna opcja, uniwersalna i ponadczasowa.

Jestem zdania, że choć wszyscy jesteśmy ulepieni z tej samej gliny 😉 to jednak lata ewolucji – adaptacja do warunków środowiska mogą sprawić, że nasze reakcje na określony pokarm będą rożne. Co jednemu będzie wyraźnie i w krótkim odstępie czasu szkodzić, innemu nie wyrządzi większej krzywdy ani ubytku w zdrowiu przez długie lata.
Przy czym uważam, że pewne prawidłowości dotyczą wszystkich i dla wszystkich mogą być optymalne. Chociaż odstępstwa od nich, dla jednych stać się mogą zabójcze, a dla innych – przez lata nie powodujące większych problemów.
Dzieje się to chociażby z tak prostej przyczyny – jak jakość flory bakteryjnej jaką mamy w jelicie, w ciele i na ciele.
Ta kwestia według mnie najistotniej wpływa na to, jak reagujemy na określone pokarmy, jak je trawimy i jak je wykorzystujemy.
Wierzcie mi, można jeść najlepszej jakości żywność i super foodsy – a podupadać na zdrowiu. Tylko dlatego, że nasze wchłanianie będzie nieefektywne – także i właśnie z powodu naszej mikroflory w organizmie.

Dlatego w swoim życiu wdrażam następujące prawidłowości i priorytetem w diecie dla mnie jest:

  • NATURALNOŚĆ (produkty bez dodatku chemii, pochodzące z naturalnych upraw i hodowli)
  • NISKIE PRZETWORZENIE (minimalne lub żadne przetworzenie za pomocą temperatury lub mechaniczne, przetworzenie ułatwiające trawienie i wchłanianie)
  • SUROWOŚĆ POKARMÓW (dążę do tego by moja dieta była w jak największej części surowa – czyli żywa biologicznie, nie przetworzona)
  • OBSERWOWANIE REAKCJI CIAŁA (intuicyjne i instynktowne jedzenie, reagowanie na sygnały jakie daje ciało i uwzględnianie tego w komponowaniu diety)

Usilnie namawiam do obserwowania siebie, swoich reakcji, do czujności o do rozwagi i do słuchania swojego ciała.

Uważam, że o ile czasem przełamanie pewnych barier jest bardzo ważne (barier zwyczajowych, nawykowych), to ważne jest także słuchanie swojego ciała i nie zmuszanie się do pewnych działań (tych zdrowych mam na myśli) na siłę. Jednocześnie uważam, że nie należy z nich całkowicie rezygnować, ale na przykład spróbować je wdrożyć za jakiś czas. Być może nasze ciało w danym momencie nie jest gotowe na określone rozwiązanie. Albo nasza postawa jest zbyt negatywna, co znacząco wpływa na nasze reakcje. Wpływ emocji i naszych postaw względem określonych zjawisk, na nasze zdrowie fizyczne, jest niezaprzeczalny.

Choć wiele elementów diety paleolitycznej, witariańskiej – uważam za uniwersalne dla wszystkich. To jednak nie chce popadać w skrajności.

Staram się w swoich wyborach związanych z dietą sięgać do tradycji – do historii.
Badam jak nasi przodkowie przetwarzali dostępną żywność, i jak ewentualnie to co spożywali mogło im służyć lub szkodzić. Sięgam do najnowszych badań i staram się być uważna.
Dążę jednak do tego by moja dieta była intuicyjna. Jednak i racjonalna.
Trzymam się w swoich wyborach „wewnętrznego głosu”, bo wiem, że on DLA MNIE będzie najlepszy. Weryfikuję go trochę wiedzą 😉 bo czasem można pomylić intuicję i instynkt z wyuczonymi reakcjami, a czasem sterować nami mogą emocje czy też nawet obecne w nas mikroorganizmy…
Ale TEN GŁOS jest dla mnie priorytetowy. Emocje w jedzeniu staram się odkładać jak najdalej. A współczesne wyniki badań – odnoszę do historii i tradycji (tej nam znanej oczywiście).
I dlatego w mojej diecie znajdziecie na przykład nabiał – choć cenię jedynie nabiał surowy. Dlatego też sięgam czasem po bezglutenowe zboża, i dlatego na przykład uważam, że zjedzenie czasem tempehu nie jest złe. Choć osobiście go nie znoszę i nie jadam.

W TYM DZIALE (Menu Główne na stronie – dział NEO PALEO)
będę się z Wami dzielić:

  • moimi przepisami (zebranymi w linkach na jednej stronie)
  • moimi przemyśleniami w kwestii diety i zdrowia (bo zdrowie i dieta idą w parze, chyba nikogo nie muszę do tego przekonywać)
  • odnośnikami do wartych według mnie uwagi stron, portali i artykułów na temat diety Paleo i Noelitycznej.Nie chce tutaj przepisywać książek, a raczej dawać Wam ciekawe porcje informacji – gdzie szukam i dlaczego uważam, że warto tam akurat zajrzeć.

Zapraszam 🙂

 

 

FacebookTwitterGoogle+Podziel się