NATULE- lalki motanki

Żadanice laki spełniające życzenia… 

To połączenie tradycji z nowoczesnością i z ideą przyświecającą Natule – po prostu naturalnie 🙂

Motanie lalek należy do jednych ze starych tradycji słowiańskich, a dziś stanowi ciekawą metodę arteterapeutyczną. Motanie laleczek to niezwykła sztuka i proces, w którym powstają unikatowe ozdobne i „magiczne” lalki, które mogą stanowić świetny prezent czy upominek z różnych okazji. Każda Natulanka wykonywana jest z intencją i jest niejako reprezentantka czyjegoś pragnienia, marzenia czy celu.

SAM_2345

Motanki tradycyjnie wykonywane były ręcznie z tkanin, bez użycia igły (nie były zszywane) i bez zarysowanych oczu, nosa i ust. Niektóre nawet powstawały w wyniku darcia tkanin, bez użycia nożyc. W dawnych czasach często wykonując motankę, sięgano po nieużywane ubrania osoby, dla której ją robiono. Dzięki temu laleczka stawała się jeszcze bardziej „osobista”. Dziś powiedzielibyśmy zatem, że motanki wpisują się w nurt Zero Waste i Upcyklingu – niejako. 

To unikatowy i oryginalny prezent, niezwykła „przypominajka” lub amulet 

SAM_1810
Owcze runo i zioła – wypełnienie Natulanek

Natulanki wykonuję techniką motania. Sięgam głównie po naturalne materiały i tkaniny, także z odzysku, mając na uwadze dobro naszej Planety oraz tradycję wykonywania tych niezwykłych lalek – amuletów, które nie koniecznie służą do zabawy. 

Moje Natulanki wypełniam ziołami, nakrapiam olejkami eterycznymi, zaopatruję w zioła suszone, w sezonie ubieram w ziołowe wianki i obdarowuję ziołowymi bukietami … 

Każda Natule motanka jest inna, jedyna w swoim rodzaju.

Każda motanka zgodnie z tradycją, wykonywana jest z intencją. Intencję możesz napisać mi w mailu. Ja z zasady wykonuję motanki z intencją obfitości, radości z życia i zdrowia.

SAM_2349

Laleczki te mogą służyć jako ozdoba lub jako typowa Żadanica (laleczka spełniająca życzenie), mogą też być oryginalnym prezentem czy upominkiem. Natulanki mogą mieć oczka i noski i służyć wówczas także do zabawy.

Jak powstaje motanka?

Laleczki są motane za pomocą bawełnianych nici ze skrawków materiałów i płócien. Najpierw wykonuję ciałko, które potem ubieram w bluzki, spódnice, spodnie, chusty… Niektóre mogą być umieszczone na „stelażu” z kartonu albo drucika – tak by mogły stać.

SAM_1811

SAM_1801

Każda z Nwykonanych przez mnie żadanic otrzymuje też tradycyjnie jakiś prezent. W tradycji słowiańskiej – prezent ten był niezbędny dla spełnienia życzenia (marzenia). Jeśli ma spełnić życzenie (które można mi napisać w zamówieniu), musi dostać coś w zamian… Zwykle wystarcza jej woreczek wypełniony suszonymi ziołami, przyozdobiony koralikami lub kamieniem. A czasem trzeba jej zapakować w woreczek grosik… Prezentem stają się też często bukiety z dzikich ziół…

SAM_1850

SAM_2356

Włosy motanek wykonuję z wełnianej włóczki, sznurka, bawełnianych włóczek lub wełny czesankowej. Są one mocowane do głowy również bez użycia igły i nitki czy kleju. Ubrania wykonuję z różnych tkanin, w tym z odzysku i skrawków z produkcji (uprzednio oczywiści upranych, wyprasowanych). Niekiedy – zwłaszcza, gdy motanka ma być często przenoszona, dotykana, elementy stroju mogę przyszyć.

SAM_2352

SAM_1878

Motanki natule – zwłaszcza te, które mają spełniać życzenia i marzenia, nie mają zaznaczonych oczu ani innych elementów twarzy, a po spełnieniu życzenia powinny zostać przez osobę obdarowywaną motanką, zniszczone … Taka była tradycja Żadanic.

SAM_2354

Motanie takich laleczek sprawia mi mnóstwo radości. Jest to proces w pełni twórczy i wymaga odpowiedniej chwili. To „magiczny czas”, swoista medytacja – przynajmniej dla mnie. Mnie ta tradycja urzekła już jakiś czas temu i dlatego z sercem i zaangażowaniem ją kontynuuję, także podczas warsztatów z dziećmi w pracy (warsztaty robienia własnej motanki).


W tym miejscu (kliknij tu) znajdziesz wiele konkretnych informacji na temat tradycyjnie wykonywanych Motanek.

GALERIA NATULE MOTANEK

Obserwuj NATULE w social media: