Pszczele Wieści
#ekojestem,  #pszczelewieści,  edukacja

Pszczele Wieści – Odcinek 01 – Wiosna i warroza

PREMIERA – 19.03.2020r. godzina 9:00

Słuchaj Pszczele Wieści za darmo gdzie chcesz na telefonie

Podkast #PszczeleWieści to edukacyjno-przyrodniczy materiał audio o pszczołach miodnych i samotnych oraz stworzeniach towarzyszących. W podkaście o pszczołach i innych owadach oraz stawonogach rozmawiają Franek i Jakub. Franciszek ma 12 lat i uczęszcza do 6 klasy szkoły podstawowej Interesuje się biologią i czasami pomaga Jakubowi. Jakub jest pszczelarzem, opiekunem pszczół samotnych m.in. „murarkowcem” i prowadzi spotkania, warsztaty oraz pogadanki edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pisze także artykuły do pism pszczelarskich i popularno-naukowych. W pierwszym odcinku podcastu opowiadamy o nawykach pszczół oraz o ich jednym z największych wrogów – pasożytowi o wdzięcznej nazwie dręcz pszczeli – z łaciny varroa destructor, czyli potężny niszczyciel. Jakżeby inaczej w czasach pandemii Covid-19 opowiemy też wirusach, ale pszczół. ;). Więcej odcinków znajdziesz tutaj.

Dręcz pszczeli (Varroa destructor)
Na zdjęciu powyżej – dorosła samica warrozy. Nazwa gatunkowa: dręcz pszczeli (Varroa destructor): https://pl.wikipedia.org/wiki/Varroa_destructor
pszczoła z warrozą
Na zdjęciu poniżej – pszczoła z przytwierdzonym do jej ciała pasożytem

W 2019 roku gmina Brwinów zainicjowała utworzenie na terenie przy zabytkowym brwinowskim dworku zagroda, swoistego edukacyjno-przyrodniczego ogrodu dla pszczół. Tam pod naszym okiem odbyły się praktyczne zajęcia przyrodnicze dla dzieci w ramach lekcji biologii dla brwinowskich szkół oraz uniwersytetu każdego wieku. Dzieci, młodzież i dorośli mogli na żywo zobaczyć pszczoły samotne, posłuchać muzyki gniazda trzmieli podłączonego do mikrofonu oraz dowiedzieć się o różnicach pomiędzy pszczołami miodnymi i samotnymi. Przeprowadziliśmy także dla mieszkańców Brwinowa i okolic warsztaty z budowy domków dla pszczół samotnic. Zajęcia mają być kontynuowane także w tym roku. Pszczoły w kokonach nie mogą się doczekać pełni wiosny. Mamy nadzieję że aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju nie pokrzyżuje nam planów. Pomimo kryzysu nie próżnujemy i przedstawiamy podkast edukacyjny o pszczołach i innych stworzeniach towarzyszących #Pszczelewieści.

Jeżeli spodobała się Tobie audycja, to proszę zasubskrybuj i prześlij ją innym osobom, w tym także uczniom szkół, którzy w związku z pandemią koronawirusa pozostają w domach. Nawet w tych trudniejszych czasach propagujmy też informacje pozytywne i edukacyjne. Na stronie facebookowej @pszczolyprzyzagrodzie możesz śledzić nie tylko ten podkast, ale bieżące informacje z życia brwinowskich pszczół, którymi opiekuje się Jakub. Możesz tam także obejrzeć więcej materiałów z warsztatów oraz zapisać się na nie.

Podkast powstaje pod patronatem Burmistrza gminy Brwinów, Stowarzyszenie Wolne Pszczoły.
Mecenasem serii jest sklepik Natule.pl 🙂
Muzyka: Jonas – Andreas + DSP: CC BY-NC-SA

 

Słuchaj w Itunessłuchaj w SpotifySubskrybuj RSSSubskrybuj w AndroidzieSłuchaj na Facebook @pszczolyprzyzagrodzie Słuchaj Pszczele Wieści za darmo gdzie chcesz na telefonie

 

Obserwuj NATULE w social media:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *