#pszczelewieści,  edukacja

Pszczele Wieści – Odcinek 03 – Pszczoły samotne

PREMIERA – 02.04.2020r. godzina 9:00

Podkast #PszczeleWieści to edukacyjno-przyrodniczy materiał audio o pszczołach miodnych i samotnych oraz stworzeniach towarzyszących. W podkaście o pszczołach i innych owadach oraz stawonogach rozmawiają Franek i Jakub. Franciszek ma 12 lat i uczęszcza do 6 klasy szkoły podstawowej Interesuje się biologią i czasami pomaga Jakubowi. Jakub jest pszczelarzem, opiekunem pszczół samotnych m.in. „murarkowcem” i prowadzi spotkania, warsztaty oraz pogadanki edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pisze także artykuły do pism pszczelarskich i popularno-naukowych. W tym odcinku podkastu opowiadają o pszczołach samotnych przeglądając książkę Justyny Kierat „Pszczoły Miodne i Niemiodne” wydawnictwa Multico, którą możesz nabyć w naszym sklepiku tu. Atlas pospolitych gatunków pszczół Polski wydany przez Instytut Ogrodnictwa może zobaczyć tu. W poprzednich odcinkach rozmawiali o wiośnie i budowie pszczoły. Poprzednie odcinki znajdziesz tutaj.

Bardzo uproszczona ewolucja pszczół
Polecana książeczka dla dzieci 🙂

W 2019 roku gmina Brwinów zainicjowała utworzenie na terenie przy zabytkowym brwinowskim dworku zagroda, swoistego edukacyjno-przyrodniczego ogrodu dla pszczół. Tam pod naszym okiem odbyły się praktyczne zajęcia przyrodnicze dla dzieci w ramach lekcji biologii dla brwinowskich szkół oraz uniwersytetu każdego wieku. Dzieci, młodzież i dorośli mogli na żywo zobaczyć pszczoły samotne, posłuchać muzyki gniazda trzmieli podłączonego do mikrofonu oraz dowiedzieć się o różnicach pomiędzy pszczołami miodnymi i samotnymi. Przeprowadziliśmy także dla mieszkańców Brwinowa i okolic warsztaty z budowy domków dla pszczół samotnic. Zajęcia mają być kontynuowane także w tym roku. Pszczoły w kokonach nie mogą się doczekać pełni wiosny. Mamy nadzieję że aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju nie pokrzyżuje nam planów. Pomimo kryzysu nie próżnujemy i przedstawiamy podkast edukacyjny o pszczołach i innych stworzeniach towarzyszących #Pszczelewieści.

Jeżeli spodobała się Tobie audycja, to proszę zasubskrybuj i prześlij ją innym osobom, w tym także uczniom szkół, którzy w związku z pandemią koronawirusa pozostają w domach. Nawet w tych trudniejszych czasach propagujmy też informacje pozytywne i edukacyjne. Na stronie facebookowej @pszczolyprzyzagrodzie możesz śledzić nie tylko ten podkast, ale bieżące informacje z życia brwinowskich pszczół, którymi opiekuje się Jakub. Możesz tam także obejrzeć więcej materiałów z warsztatów oraz zapisać się na nie.

Podkast powstaje pod patronatem Burmistrza gminy Brwinów, Stowarzyszenia Wolne Pszczoły, wydawnictwa Multico, Instytutu Ogrodnictwa, Stowarzyszenia Sercem Malowane
Podkast rekomenduje: profesor Jerzy Woyke (nestor polskiego pszczelnictwa) i profesor Stanisław Kaniszewski (z-ca Dyrektora Instytutu Ogrodnictwa ds. Naukowych)
Wydawcą serii jest sklepik Natule.pl 🙂 i Pszczoły przy Zagrodzie
Muzyka: Jonas – Andreas + DSP: CC BY-NC-SA

 

Słuchaj w Itunessłuchaj w SpotifySubskrybuj RSSSubskrybuj w AndroidzieSłuchaj na Facebook @pszczolyprzyzagrodzie Słuchaj Pszczele Wieści za darmo gdzie chcesz na telefonie

 


 

 

 

 

Obserwuj NATULE w social media: