#ekojestem

Pszczele Wieści – Odcinek 07 – Genom wirusa pszczoły

PREMIERA – 30.04.2020r. godzina 9:00

Słuchaj Pszczele Wieści za darmo gdzie chcesz na telefonie

Podkast #PszczeleWieści to edukacyjno-przyrodniczy materiał audio o pszczołach miodnych i samotnych oraz stworzeniach towarzyszących. W podkaście o pszczołach i innych owadach oraz stawonogach rozmawiają Franek i Jakub. Franciszek ma 12 lat i uczęszcza do 6 klasy szkoły podstawowej Interesuje się biologią i czasami pomaga Jakubowi. Jakub jest pszczelarzem, opiekunem pszczół samotnych m.in. „murarkowcem” i prowadzi spotkania, warsztaty oraz pogadanki edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pisze także artykuły do pism pszczelarskich i popularnonaukowych. W siódmym odcinku Franek i Jakub rozmawiają o kodzie genetycznym, genomie wirusa pszczoły DWV oraz genomie mitochondrium pszczoły AMM. Do zabawy w rozkodowanie genomu wirusa pszczoły i mitochondrium pszczoły – zainspirowali się po obejrzeniu serii dr Łukasza Lamży „Koronawirus pod lupą”.

Wirus DWV to jeden z najbardziej znanych wirusów pszczoły miodnej i nie tylko miodnej. Kiedy namnoży się w ciele pszczoły w odpowiedniej ilości powoduje deformację skrzydeł uniemożliwiającą pszczole latanie, stąd jego nazwa: wirus zdeformowanych skrzydeł (po angielsku: deformed wing virus). W swojej zjadliwej formie choroby potrafi doprowadzić rodzinę pszczelą do zgonu. Zgodnie z sugestiami dr Łukasza Lamży najpierw pobraliśmy pełny zapis nukleotydów wirusa DWV typu A i mitochondrium pszczoły miodnej ciemnego podgatunku ze strony: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/nuccore. Później w programie Libre Office zamieniliśmy wersję zapisu informacji genetycznej z DNA na RNA oraz oczyściliśmy zapis z niepotrzebnych znaków. Następnie przepuściliśmy tak uzyskany czysty zapis nukleotydów przez aplikację do odczytania tzw. otwartych ramek odczytu (czyli już genów, które kodują określone białka): https://web.expasy.org/translate.

Wzięliśmy jedno z białek wirusa pszczoły i za pomocą aplikacji https://swissmodel.expasy.org/interactive uzyskaliśmy model jego pięknej struktury przestrzennej. Wszystko co uzyskaliśmy pokazujemy poniżej. Wisienką na torcie, zresztą również zaproponowaną przez dr Łukasza Lamżę, było zainstalowanie na naszych komputerach gry Foldit. Czyli pożyteczną grę komputerową, w której – po wstępnym przyuczeniu – można układać przestrzennie struktury białek, pomagając przy okazji nauce. Jak okazuje się niegorzej niż algorytmy sztucznej inteligencji. Bardzo ciekawe. Zdradzimy, że Franek tak się wkręcił, że gra prawie codziennie i może niebawem przejdzie wszystkie etapy szkoleniowe. Serdecznie polecamy wysłuchanie tego odcinku Pszczelich Wieści i obejrzenie odcinków „Koronawirus pod lupą” oraz pobawienie się genomem dowolnego organizmu żywego lub wirusa. Poprzednie odcinki Pszczelich Wieści znajdziesz tutaj.

Wygenerowany czysty zapis nukleotydów RNA
Genom wirusa DWV typu A w postaci tzw. otwartych ramek odczytu
Model jednego z zakodowanych białek wirusa DWV, które wygenerowaliśmy
Franek wkręcony w grę Foldit

Koronawirus pod lupą | Jak zrozumieć genom SARS-CoV-2, nie wychodząc z domu? CZĘŚĆ 1

 


Koronawirus pod lupą | Jak zrozumieć genom SARS-CoV-2, nie wychodząc z domu? CZĘŚĆ 2

 

W 2019 roku gmina Brwinów zainicjowała utworzenie na terenie przy zabytkowym brwinowskim Dworku Zagroda, swoistego edukacyjno-przyrodniczego ogrodu dla pszczół. Tam pod naszym okiem odbyły się praktyczne zajęcia przyrodnicze dla dzieci w ramach lekcji biologii dla brwinowskich szkół oraz uniwersytetu każdego wieku. Dzieci, młodzież i dorośli mogli na żywo zobaczyć pszczoły samotne, posłuchać muzyki gniazda trzmieli podłączonego do mikrofonu oraz dowiedzieć się o różnicach pomiędzy pszczołami miodnymi i samotnymi. Przeprowadziliśmy także dla mieszkańców Brwinowa i okolic warsztaty z budowy domków dla pszczół samotnic. Zajęcia mają być kontynuowane także w tym roku. Pszczoły w kokonach nie mogą się doczekać pełni wiosny. Mamy nadzieję że aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju nie pokrzyżuje nam planów. Pomimo kryzysu nie próżnujemy i przedstawiamy podkast edukacyjny o pszczołach i innych stworzeniach towarzyszących #Pszczelewieści.

Jeżeli spodobała się Tobie audycja, to proszę zasubskrybuj i prześlij ją innym osobom, w tym także uczniom szkół, którzy w związku z pandemią koronawirusa pozostają w domach. Nawet w tych trudniejszych czasach propagujmy też informacje pozytywne i edukacyjne. Na stronie facebookowej @pszczolyprzyzagrodzie możesz śledzić nie tylko ten podkast, ale bieżące informacje z życia brwinowskich pszczół, którymi opiekuje się Jakub. Możesz tam także obejrzeć więcej materiałów z warsztatów oraz zapisać się na nie.

Podkast powstaje pod patronatem Burmistrza gminy Brwinów, Stowarzyszenia Wolne Pszczoły, wydawnictwa Multico, Instytutu Ogrodnictwa, Stowarzyszenia Sercem Malowane, Dzicy Zapylacze, projektu Bartnicy Sudetów Nadleśnictwa Międzylesie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, akcji #PomagamyPszczołomBezLipy.

Podkast rekomenduje: profesor Jerzy Woyke (nestor polskiego pszczelnictwa) i profesor Stanisław Kaniszewski (z-ca Dyrektora Instytutu Ogrodnictwa ds. Naukowych)
Wydawcą serii jest sklepik Natule.pl 🙂 i Pszczoły przy Zagrodzie
Muzyka: Jonas – Andreas + DSP: CC BY-NC-SA

Słuchaj w Itunes słuchaj w Spotify Subskrybuj w Androidzie
Słuchaj na Facebook @pszczolyprzyzagrodzie Słuchaj Pszczele Wieści

Obserwuj NATULE w social media: