#ekojestem,  #pszczelewieści,  edukacja

Pszczele Wieści – Odcinek 08 – Wosk pszczeli

PREMIERA – 07.05.2020r. godzina 9:00

Słuchaj Pszczele Wieści za darmo gdzie chcesz na telefonie

Podkast #PszczeleWieści to edukacyjno-przyrodniczy materiał audio o pszczołach miodnych i samotnych oraz stworzeniach towarzyszących. W podkaście o pszczołach i innych owadach oraz stawonogach rozmawiają Franek i Jakub. Franciszek ma 12 lat i uczęszcza do 6 klasy szkoły podstawowej Interesuje się biologią i czasami pomaga Jakubowi. Jakub jest pszczelarzem, opiekunem pszczół samotnych m.in. „murarkowcem” i prowadzi spotkania, warsztaty oraz pogadanki edukacyjne dla dzieci i młodzieży, pisze także artykuły do pism pszczelarskich i popularnonaukowych. W tym odcinku opowiadają o wosku pszczelim. Zdradzają jego geometryczne sekrety i mówią o jego historycznym wykorzystaniu. Polecamy też nasz filmik i wpis Joanny o wosku. Poprzednie odcinki Pszczelich Wieści znajdziesz tutaj.

Świeżo wybudowany plaster pszczeli
Wosk, który wytopiliśmy wspólnie

Jakub i Franek opowiadają o plastrach woskowych.

 

W 2019 roku gmina Brwinów zainicjowała utworzenie na terenie przy zabytkowym brwinowskim Dworku Zagroda, swoistego edukacyjno-przyrodniczego ogrodu dla pszczół. Tam pod naszym okiem odbyły się praktyczne zajęcia przyrodnicze dla dzieci w ramach lekcji biologii dla brwinowskich szkół oraz uniwersytetu każdego wieku. Dzieci, młodzież i dorośli mogli na żywo zobaczyć pszczoły samotne, posłuchać muzyki gniazda trzmieli podłączonego do mikrofonu oraz dowiedzieć się o różnicach pomiędzy pszczołami miodnymi i samotnymi. Przeprowadziliśmy także dla mieszkańców Brwinowa i okolic warsztaty z budowy domków dla pszczół samotnic. Zajęcia mają być kontynuowane także w tym roku. Pszczoły w kokonach nie mogą się doczekać pełni wiosny. Mamy nadzieję że aktualna sytuacja epidemiologiczna w kraju nie pokrzyżuje nam planów. Pomimo kryzysu nie próżnujemy i przedstawiamy podkast edukacyjny o pszczołach i innych stworzeniach towarzyszących #Pszczelewieści.

Jeżeli spodobała się Tobie audycja, to proszę zasubskrybuj i prześlij ją innym osobom, w tym także uczniom szkół, którzy w związku z pandemią koronawirusa pozostają w domach. Nawet w tych trudniejszych czasach propagujmy też informacje pozytywne i edukacyjne. Na stronie facebookowej @pszczolyprzyzagrodzie możesz śledzić nie tylko ten podkast, ale bieżące informacje z życia brwinowskich pszczół, którymi opiekuje się Jakub. Możesz tam także obejrzeć więcej materiałów z warsztatów oraz zapisać się na nie.

Podkast powstaje pod patronatem Burmistrza gminy Brwinów, Stowarzyszenia Wolne Pszczoły, wydawnictwa Multico, Instytutu Ogrodnictwa, Stowarzyszenia Sercem Malowane, Dzicy Zapylacze, projektu Bartnicy Sudetów Nadleśnictwa Międzylesie, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, akcji #PomagamyPszczołomBezLipy.

Podkast rekomenduje: profesor Jerzy Woyke (nestor polskiego pszczelnictwa) i profesor Stanisław Kaniszewski (z-ca Dyrektora Instytutu Ogrodnictwa ds. Naukowych)
Wydawcą serii jest sklepik Natule.pl 🙂 i Pszczoły przy Zagrodzie
Muzyka: Jonas – Andreas + DSP: CC BY-NC-SA

Słuchaj w Itunes słuchaj w Spotify Subskrybuj w Androidzie
Słuchaj na Facebook @pszczolyprzyzagrodzie Słuchaj Pszczele Wieści

Obserwuj NATULE w social media: