Ocet Świąteczny :)

Dziś szybko i na temat 🙂

Pamiętacie wpis o tym co można macerować w occie i dlczego?

Tutaj link – dla przypomnienia.

Dlaczego o tym, ano dlatego, że chciałam Wam przedstawić pomysł Jakuba na fajny oryginalny ocet – wyszło, że świąteczny – bo okres taki, a i to co się w nim macerowało bardzo kojarzy się ze świętami Bożego Narodzenia.

A chodzi o orientalne przyprawy, zwane korzennymi – te, po które sięga się podczas robienia piernika 🙂

Cynamon, anyż, gałka muszkatołowa, goździk, kardamon – to podstawa udanego piernika (tak na marginesie, tutaj przepis na piernik staropolski, który jeszcze dojrzewam, a piec go będę chyba w przyszłym tygodniu dopiero, przed samymi świętami).

Te przyprawy wylądowały także w occie – w naszym przypadku w occie pomarańczowym (czyli takim, który fermentował się razem ze skórkami z ekologicznych pomarańczy). Ale można spokojnie użyć octu czystego jabłkowego.

SAM_3880

Co więcej – maceracja tych przypraw w occie może trwać tylko około 7 dni – więc jeszcze przed świętami zdążycie zrobić sobie taki świąteczny ocet, który potem – wraz na przykład z miodem i wodą gazowaną – stworzy ciekawy świąteczny orzeźwiający napój (w tym samym wpisie co wyżej o tym także jak można wykorzystać ocet do robienia napojów oraz w celach kosmetycznych).

Na około 0,5 litra octu potrzeba niewielką ilość przypraw

  • kawałek kory cynamonu,
  • jedno-dwa ziarna kardamonu w skorupce,
  • dwa ziarna anyżu najlepiej w łusce,
  • kawałek gałki muszkatołowej (wielkości 1/2 paznokci u małego palca),
  • ze dwa goździki,
  • jeśli ktoś lubi wyrazistość i ostrość – można jeszcze dodać ziarno-dwa pieprzu i jeden dwa owoce ziela angielskiego. Można też wrzucić plasterek świeżego lub suszonego imbiru.

20161214_112347

Wrzucamy przyprawy, zamykamy ocet i czekamy co najmniej 7 dni.

Ocet świąteczny będzie gotowy po tym czasie. Im dłużej przyprawy będą w nim „leżakowały” – tym ocet będzie intensywniejszy w smaku.

Na bazie takiego świątecznego octu z „korzennymi” aromatami można tez przygotować „piernikową” mgiełkę do ciała…

20161213_173831

A potem posmarować się Paleo Musem Piernikowym do ciała – o którym napiszę w następnym poście podając przepis – zapraszam!

sam_1347

Śledź NATULE w social media:

Zawarte na stronie treści to efekt moich doświadczeń, zdobytej wiedzy oraz własne refleksje na dany temat. Cenie sobie naturalne rozwiązania i je promuję. Ale decyzje w kwestii swojego zdrowia każdy podejmuje na własną odpowiedzialność. Dziękuję, ze tu zaglądasz 🙂 Pozdrawiam naturalnie. Asia

Naturalne rękodzieło - to moja pasja. Robię nietuzinkowe przytulaki (Natulaki) rzeczy z naturalnych materiałów i surowców. Szyję, szydełkuję, motam 🙂 Wymyślam też i robię jedyne w swoim rodzaju naturalne kosmetyki, które zawierają najlepszej jakości składniki - w tym naturalne produkty pszczele. Natule to także naturalne i zdrowe produkty pszczele - miody, wosk, propolis, świeczki, które można u nas kupić - zapraszamy.