Motanki

Natule Motanki - Natulanki - lalki spełniające życzenia

Opublikowano:

motanka lalka motana żadanica

Co to są te zaczarowane motanki?

To niepowtarzalne ręcznie motane laleczki. Tradycja ich robienia wywodzi się z czasów słowiańskich. Motanki tworzono ze skrawków tkanin po to, by spełniały marzenia i życzenia.

Były to swoiste amulety, w których "umieszczano" swoje pragnienia. Patrząc potem na taką lalkę, siłą rzeczy twórca lub obdarowany motanką, przypominał sobie o tym życzeniu i myślał o nim. A jak dziś wiemy, im bardziej karmisz swoją uwagą dane pragnienie, tym większa szansa na jego spełnienie. Niektórzy nazywają to prawem przyciągania, inni po prostu cudem, a jeszcze inni widzą w tym koncentrację na celu. Zatem motanka to taka swoista "przypominajka" i w tym tkwi Jej siła.

Jakby nie tłumaczyć prawa, zgodnie z którym motankowe czary działają :) Można taką laleczkę mieć lub komuś bliskiemu sprezentować :) Motanki robię też z pasją i zaangażowaniem. Prezenty wykonane z miłością budzą dobre emocje i skojarzenia.

Natule motanki to tradycja

To lalki wykonywane ze skrawków materiałów bez użycia igły (nie są szyte). Tradycyjnie tworzone ze skrawków materiałów, końcówek tkanin, także z materiałów z odzysku. Dzięki temu dziś wpisują się także w ideę upcyklingu. Motanki w miarę możliwości motam w otoczeniu natury :)

Tutaj mała galeria kilku wykonanych przeze mnie motanek.

Laleczki są motane - czyli odpowiednio składane i wiązane nitkami.
Nie zszywam części ich ciałek igłą i nicią. Nie sklejam.

SAM_1811

W ten sposób powstają ciałka, które następnie ubieram w suknie, spódnice, koszule, fartuszki, chusty. Te także nie są przyszywane (choć wyjątkowo mogę to zrobić, gdy motanka ma być np. brelokiem lub laleczką szczęścia przypiętą do torebki).

Włosy motanki przymocowywane są również za pomocą wiązania - nie są przyklejane czy przyszywane.

SAM_1878

SAM_1813

SAM_1840

Natule motanki są inspirowane tradycyjnie wykonywanymi przez nasze przodkinie (głównie pewnie robiły to kobiety oraz dzieci) lalkami Motankami.

O Motankach - Żadanicach, Podróżniczkach, Karmicielkach, Dziesięciorączkach - usłyszałam po raz pierwszy (i miałam okazje pomotać) wiele lat temu. Zauroczyła i zachwyciła mnie ta tradycja - dlatego postanowiłam z niej czerpać i tworzyć moje niezwykłe Motanki Natule.

motanka dziesięcziorączka
To moja pierwsza Motanka - Dziesieciorączka - dzielnie pomagała mi ogarniać moje sprawy, których było nie mało :)

Tutaj znajduje się więcej konkretnych informacji na temat tradycyjnych Motanek.

Motanki to lalki życzeń

SAM_1843

SAM_1802

SAM_1815

Mota się je z intencją.

SAM_1873

Cóż można życzyć Komuś robiąc dla Tej Osoby Motankę?

Tylko samych dobrych rzeczy. Motanki to laleczki magiczne, które mają za zadanie spełniać dobre życzenia. Intencję można mi powierzyć przed zamówieniem motanki. Możemy również ustalić pewne szczegóły jej wyglądu - koloru włosów, ubioru, czy ma być w tradycyjnym stylu czy może bardziej nowocześnie ubrana (motanka może być w spodniach ;) .

SAM_1854

SAM_1820

Motanka to oryginalny prezent

 

SAM_1804

SAM_1846

Możesz zrobić Motanke samodzielnie, do czego serdecznie zachęcam, to wspaniałe doświadczenie.

Co niezwykłego cechuje Motanki?

Poza tym, że nie są zszywane ani sklejane, motanki tradycyjnie nie mają zaznaczonych rysów twarzy, oczu, ust, nosa. Z założenia nie mogą mieć swojej osobowości... Dlatego nie mają zaznaczonych oczu, noska i ust.

Ważne jest także by Motance coś podarować - koralik, pieniążek, jakiś drobiazg.

SAM_1850

Ja motanym przeze mnie motankom daruje zioła w woreczku, koraliki lub jeśli zechcesz, grosik na szczęście. Zioła umieszczam także w ich ciałku, dzięki czemu przyjemnie pachną.

SAM_1814

Skrawki materiałów, które używam do robienia Motanek - są wyprane i wyprasowane.

Ale tradycyjnie wiele Motanek przygotowywano ze starych zużytych ubrań, drąc je na kawałki (nie wszyscy mieli jak i czym ciąć równo materiały). Poza tym wierzono także, że nóż, nożyce czy inne ostre narzędzia mogą przypadkowo zranić motankę, dlatego po te narzędzia podczas robienia lalek nie sięgano. Kiedyś było za pewne więcej rodzajów Motanek, niż dziś nam wiadomo i miały one różne funkcje - obrzędowe, ochronne albo służyły zwyczajnie do zabawy lub ozdoby domu. Wiele zależało od regionu. Motano także zwierzęta (np. koniki).

Ze względów oczywistych Motanki były także kiedyś wykonywane tylko z naturalnych surowców, dziś jednak można także sięgać po sztuczne materiały. Niektóre motanki były za pewne robione dla zabawy. Najbartdziej jednak przetrwała tradycja motania laleczek jako tych spełniających życzenia.

SAM_1804

Dodam jeszcze, że zauważyłam (podczas warsztatów, pracy z dziećmi), że robienie motanek bardzo "wciąga". Dzieci i dorośli z dużym zaangażowaniem motają w spokoju swoje lalki. Pewnie też dlatego, że przy ich robieniu panuje swoista dowolność i proces twórczy nie zostaje hamowany - jeśli chodzi o dobór materiałów, kolorystykę, ubiór... To po prostu kreatywna praca i moment zatrzymania się nad sobą, swoim marzeniem, życzeniem.

Mptanki to amulety, które możesz nosić przy sobie

Bo samo patrzenie na laleczkę, która niesie w sobie intencję, przypomina nam o tym pragnieniu... Niewielką motanke możesz trzymać w torebce, na szafce w pokoju, przy biurku, czy w sypialni. Do motanek dołączam woreczek, w którym mogą być bezpiecznie przenoszone. Można zrobić motankę - breloczek :) Taką żadanicę możesz powiesić w samochodzie, czy nawet doczepić do torebki :) Serdecznie polecam taki unikatowy prezent dla Ciebie lub kogoś Ci bliskiego.