
Zioła dookoła: KURKUMA DYE – czyli naturalne farbowanie tkanin – part 1
Och… 🙂 temat naturalnego farbowania tkanin „chodził” za mną od dawna.
Ale dopiero teraz znalazłam czas i przestrzeń na to fascynujące i pełne artystycznych uniesień – działanie.
Niezwykle twórcze, relaksujące, pełne tajemniczości – zwłaszcza jeśli chodzi o efekty – farbowanie naturalnymi składnikami, jest częścią fundamentalną mojego projektu, który w najbliższym czasie będę rozwijać.
„Otul się naturą z Natule” – to mój nowy pomysł na wprowadzenie do naszego życia natury – w pełnym jej wymiarze.
Były (i są nadal) Natulaki – które szyję i wypełniam naturalnie, a teraz i one zyskają jeszcze jedno nowe naturalne oblicze – a mianowicie – KOLORY prawdziwie z natury.
Ale póki co eksperymentuję z naturalnymi barwnikami.
Nie jest to działanie tak proste i oczywiste, jak mogło by się wydawać może niektórym. Bo to co jest zielone czy czerwone na „zimno” – po ugotowaniu z tkaniną staje się na przykład brunatne 😉 albo szare, także w zależności od tego, jakiego naturalnego utrwalacza używamy (ocet/sól).
Na pierwszy rzut farbowania poszła kurkuma.
Kurkuma znana od setek lat z właściwości leczniczych i smakowych, może być wykorzystywana – jak widać – w celach dekoracyjnych 🙂 Barwi nie tylko tkaniny, ale także wszelkiej maści lukry, desery, z jej udziałem można zrobić też naturalne farby dla maluchów, ale o tym kiedy indziej.
Nie będę produkować się wiele na temat właściwości kurkumy, bo mnóstwo jest w literaturze i internecie informacji o niej. Wspomnę jednak, ze choć sama nie przepadam mocno za smakiem curry, w której kurkuma znajduje zacne miejsce, uważam, ten korzeń za cenny surowiec, choć nie postrzegam go jako remedium na wszystko.
Swego czasu zrobiłam z kurkumą macerat na gęsim smalcu i dodałam go do maści rozgrzewającej, bo wykazuje ona właściwości przeciwbólowe na mięśnie i stawy – choć może farbować skórę, co warto mieć na uwadze 😉
Wracając jednak do farbowania tkanin.
Na początek pofarbowałam kilka różnych tkanin, z których zrobiłam między innymi urocze serwetki
oraz woskowane kawałki tkanin, którymi można owinąć jedzenie 🙂
Podobno to teraz modny gadżet 🙂
Zrobię o tym osobny post na Blogu – bo takie woskowane szmatki możecie sobie w prosty sposób zrobić sami w domu.
Farbowałam bawełnę i len. W zależności od dodanego naturalnego utrwalacza oraz czasu farbowania można otrzymać trochę inne odcienie.
Pofarbowałam także z lekka już „niebiałą” koszulkę – efekt jest fascynujący 🙂
Naturalne farbowanie to niesamowita przygoda, która czuję, że pochłonie mnie na dłużej 🙂 Bo już mam w planach oczywiście kolejne eksperymenty.
Za pomocą rożnych technik można uzyskać różne wzory.
Tkaniny farbowane naturalnie są bezpieczne dla skóry.
W efekcie wieloetapowego procesu farbowania powstają niesamowite obrazy, w których na przykład można doszukać się nawet logiki.
Jedną z metod „malowania” na tkaninach – bez użycia pędzla, jest japońska sztuka Shibori – i tą metodą można z powodzeniem farbować tkaniny w domu z dziećmi. Ta metoda wiązania (motania) tkanin i późniejszego ich farbowania to bardzo twórczy proces.
Nie, to nie jest niesforna lalka motanka 🙂 to spory kawałek tkaniny, który pofarbowałam w drugim rzucie w hibiskusie, buraku z czarną malwą. Kolor wyszedł dość ciekawy, choć delikatny i zimny 🙂
Jako że ja lubię motać – efekty moich motanin możecie na przykład zobaczyć tutaj 🙂 – ta technika przypadła mi do gustu, zwłaszcza, że daje doprawdy nieograniczone możliwości.
Ja za pewne będę farbować tkaniny z dzieciakami w pracy.
Dla zabawy, a przy okazji dla nich – ku zdobyciu wielu cennych informacji (czym można farbować naturalnie, dlaczego ocet i sól powoduje określony efekt i co sprawia, że tkanina przybiera dany kolor – czyli trochę wiedzy o naturalnych składnikach).
Serwetki farbowane naturalnie i zdobione szydełkowym wykończeniem (także z nici farbowanej naturalnie), na pewno na dłużej zagoszczą w mojej ofercie Natulowych akcesoriów. W planie mam jeszcze wiele innych rzeczy – zapraszam do obserwowania Bloga – będę sukcesywnie się z nimi wyłaniać.
Jako że Mój Luby lubi bawełniane chusteczki do nosa – to i dla niego powstał mały komplet.
Farbowane naturalnie tkaniny z czasem zmienią lekko intensywność koloru. Światło, powietrze – oraz pranie (zaleca się prać w delikatnych środkach, raczej ręcznie – choć można w pralce z podobnymi kolorystycznie tkaninami) spowoduje zmianę koloru.
Ale, że jedyną naturalną stałością w naturze jest zmiana 🙂 Takie zmieniające się z czasem tkaniny na nowo zawsze mogą cieszyć oko, ostatecznie można je po kilku latach raz jeszcze zafarbować – co da za pewnie niepowtarzalne efekty 🙂
Obserwuj NATULE w social media:

