Nalewka propolisowa - płynny ekstrakt propolisowy
W tym wpisie podpowiadam jak zrobić nalewkę propolisową i jak ja wykorzystywać
O właściwościach zdrowotnych i pielęgnacyjnych propolisu możesz poczytać tutaj.
Z propolisu, który można zakupić u pszczelarza, w aptece lub w sklepie zielarskim, warto przygotować nalewkę (płynny alkoholowy ekstrakt). Taki płynny ekstrakt propolisowy można stosować zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie.
Ciekawostka:
W aptece lub w sklepie zielarskim można zakupić ekstrakty płynne z propolisu sporządzone na glikolu propylenowym . Glikol propylenowy jest dobrze tolerowanym zewnętrznie i wewnętrznie organicznym rozpuszczalnikiem stosowanym powszechnie w przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym. Nie jest on toksyczny w odróżnieniu do glikolu etylenowego. Glikol propylenowy ma inne właściwości niż alkohol, dlatego być może tak, że okaże się dla Ciebie lepszą opcja niż etanol (alkohol może przy dłuższym regularnym stosowaniu podrażniać skórę i błony śluzowe, zwłaszcza stosowany bez rozcieńczenia).
Ja od lat z powodzeniem stosuję etanolowy ekstrakt propolisowy, także na skórę (w rozcieńczeniu lub w mazidłach) i nie przysparza to problemów ani mnie, ani innym osobom. Wiele zależy od dawki. Są jednak osoby bardzo wrażliwe na alkohol (przy stosowaniu naskórnym), dlatego wówczas można sięgnąć po ekstrakt niealkoholowy. Pamiętaj jednak, że propolis suchy nie rozpuszcza się wodzie.
W jednym z kolejnych wpisów podpowiem Ci jak zrobić maść z propolisem na bazie tłuszczy i wosków. Można też zrobić swego rodzaju bazę tłuszczową propolisową o zawartości np 40% propolisu i dodawać ją potem do kremów, maści albo stosować bezpośrednio na skórę.
Wracając do nalewki ...
Najlepiej, w moim przekonaniu, jest przygotować 10% nalewkę (10% zawartość propolisu). Ekstrakt płynny o takim stężeniu kitu pszczelego ma właściwości lecznicze i można go z powodzeniem używać w terapiach wewnętrznych oraz zewnętrznie na skórę - także jako dodatek do kremów.
Możesz też przygotować mocniejszy ekstrakt np. 20% albo nawet 40%. Taki ekstrakt dodajesz do kosmetyków i rozcieńczasz w odpowiednich proporcjach w wodzie, mleku albo w naparze ziołowym.
Dokładne zalecenia, w jakich ilościach stosować ekstrakt propolisowy terapeutycznie znajdziesz w opracowaniach zielarskich i aptecznych. Dawkowanie płynnego ekstraktu jest zależne od wieku, od schorzenia, od mocy ekstraktu oraz od rodzaju terapii. W tym wpisie nie koncentruję się na stosowaniu wewnętrznym propolisu.
Jeśli chodzi o dawkowanie kosmetyczne - na skórę to możesz dodawać nawet około 0,5 ml ekstraktu 10% lub 20% propolisu do kremu (na około 50-60 ml kremu). Standardowo około 10 kropli do kremu (ok 50 ml) też będzie świetnym dodatkiem i wzbogaci Twój krem w cenny propolis. Ekstrakt płynny możesz doraźnie dodawać do gotowego już kremu, do czystego tłuszczu (np karite,oleju kokosowego albo innego oleju) albo do toniku. Na końcu wpisu podaję przykładowy przepis na taki "tonik".
10 - 20 kropli ekstraktu etanolowego rozpuszczone w pół szklanki wody będzie świetnym płynem wspomagającym leczenie chorego gardła, w problemach z dziąsłami czy stanem zapalnym zębów. A jak użyjesz dodatkowo naparu z szałwii, rumianku, czy np. nagietka, właściwości lecznicze zwiększą się.
Alkoholowy ekstrakt propolisowy rozpuszczony w wodzie sprawi, że płyn przybierze lekko białawą barwę (stanie się "mleczny"). To jest normalny proces.
Nierozcieńczonym etanolowym ekstraktem propolisowym (nalewką) możesz czasem punktowo, miejscowo posmarować skórę (wypryski, pojedyncze zmiany skórne). Zważ jednak, że płyn ten bazuje na alkoholu, więc może w dłuższym okresie podrażniać skórę. Dlatego właśnie warto go rozcieńczać, mieszać z tłuszczami albo odparowywać i w bezalkoholowej formie dodawać do mazideł.
Do przygotowania NALEWKI PROPOLISOWEJ 10% potrzeba:
- 450 ml spirytusu 70%
- 50 g propolisu oczyszczonego z mechanicznych zanieczyszczeń i rozdrobnionego
- W słoiku umieszczamy rozdrobniony propolis (warto go najpierw schłodzić lub zamrozić i potem jeszcze zimny rozkruszyć w palcach albo rozbić tłuczkiem, przez materiał - bo inaczej ubrudzi Ci tłuczek). Czasem można zakupić u pszczelarza rozdrobniony propolis.
- Propolis zalewamy alkoholem i odstawiamy w chłodne miejsce na 14 dni. Codziennie potrząsamy delikatnie mieszanką.
- Po upływie około 14 dni (może być dłużej), pojemnik z płynem wkładamy do lodówki. Po schłodzeniu delikatnie zlewamy płyn (tak aby osad pozostał na dnie pojemnika), filtrując roztwór przez gęstą gazę lub bawełnianą tkaninę i sito. Uwaga - płyn pozostawia ślady i można je zmyć alkoholem. Z niektórych naczyń osad można zmyć metalowym drapakiem-myjką.
- Do przygotowywania nalewki najlepiej mieć przeznaczony jeden słoik i małe gęste sitko. Słoik można potem używać wielokrotnie do sporządzania ekstraktu.
Jak zrobić 500ml spirytusu 70%
Czasem można zakupić gotowy 70% spirytus, taki specjalny do nalewek. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować sobie 70% spirytus samemu z 95% zakupionego w sklepie.
Potrzebujesz 350 ml kupnego spirytusu oraz 150 ml wody najlepiej destylowanej. Mieszasz i gotowe.
Przepis na tonik i płyn do przemywania skóry z propolisem
Tonik/płyn do płukania i przemywania miejsc ze stanami zapalnymi
- około 150 ml naparu ziołowego z ulubionych ziół odpowiednich dla Twojej cery (np arnika + nagietek + dziurawiec - do cery naczyniowej; rumianek+tymianek+ mięta - do cery tłustej i mieszanej; szałwia + rumianek + nagietek - cera trądzikowa; woda różana + hydrolat lawendowy - cera dojrzała...)
- kilka - kilkanaście kropli etanolowego ekstraktu propolisowego
Składniki wymieszaj i przechowuj w lodówce. Stosuj omijając okolice oczu!