Kosmetyki naturalne DIY

Tonik octowy z ziołami

Opublikowano:

Może już wiesz jak zrobić tonik ziołowy

W jednym z wcześniejszych wpisów na blogu pisałam o tym jak można przygotować w prosty sposób tonik ziołowy. Sięgając po łatwo dostępne półprodukty możesz stworzyć całkiem fajny produkt do pielęgnacji. Jestem ciekawa czy udało Ci się przetestować proponowane przeze mnie rozwiązania?

A dziś chciałam Cię zachęcić do zrobienia toniku octowego. Aby przystąpić do działań potrzebujesz jednak mieć do dyspozycji dobrej jakości ocet winny. Może być jabłkowy - o taki chyba najprościej. Można go kupić w sklepach ze zdrową żywością, albo zrobić samemu. Ważne by był to ocet niepasteryzowany, fermentowany z soku, najlepiej bez dodatku wody i cukru białego. "Żywy" ocet - czyli taki zawierający kolonie bakterii octowych to doskonały produkt probiotyczny, który może wspierać naszych małych bakteryjnych przyjaciół żyjących w jelicie :) Ale, że na naszej skórze bytuje równie mnóstwo mikroorganizmów - w tym tych nam przyjaznych - to taki ocet wspiera dodatkowo naszą skórną mikrobiotę.

Warto zatem przygotować ocet ziołowy

Zioła wzbogacą ocet o cenne składniki czynne i minerały. Ocet ziołowy to świetna metoda na wykorzystanie drogocennych właściwości ziół. Poza walorami smakowymi i zapachowymi, taki ocet będzie też dobrym półproduktem kosmetycznym. Nam posłuży do przygotowania toniku octowego.

W occie winnym - jabłkowym czy tez winogronowym można macerować kwiaty i inne części roślin zielarskich. W naszym natulowym zakątku specem od octów jest Jakub, który ma do nich niezwykły dryg. Przygotowywane przez niego octy jabłkowe, dojrzewają wiele miesięcy. Nie zawierają dodatku cukru czy wody. Zrobione są na bazie czystego 100% soku jabłkowego. Takie octy są mocne, długo fermentujące i "żywe" - co oznacza, że zawierają żywe kultury bakterii probiotycznych (octowych). Często, już po rozlaniu do butelek, po wielu miesiącach w naszych octach tworzy się samoistnie "matka octowa". W takim prawdziwym zdrowym occie, który oczywiście można stosować spożywczo, warto właśnie macerować zioła.

Jak powstaje ocet ziołowy?

1 część surowca zielarskiego (suszony lub świeży) zalewamy 4-5 częściami octu.Przykrywamy i przechowujemy minimum tydzień (można 2-3 tygodnie) w temperaturze między 14-18 st.C. Codziennie wstrząsamy. Nie możemy doprowadzić do stanu, kiedy zioła będą pływać zbyt długo na wierzchu. Może wówczas zacząć tworzyć się pleśń. A tego nie chcemy. Dlatego trzeba doglądać maceratu codziennie.

Gdy upłynie już czas maceracji ziela w occie, mieszankę przecedzamy przez gęstą gazę i klarowny ocet zlewamy do szklanej butelki. Tym sposobem otrzymujemy, jak wspomniałam wyżej, wspaniały produkt spożywczy (np. ocet miętowy czy piołunowy usprawni trawienie, a rozmarynowy lub tymiankowy nada niebywałego smaku naszym sałatkom). Oczywiście może on też stanowić doskonałą bazę do zrobienia toniku octowego :)

Jak zrobić tonik octowy?

Do zrobienia toniku octowego możesz użyć naparu ziołowego, soku aloesowego albo wody. Potrzebujesz także i oczywiście, wcześniej przygotowanego octu ziołowego.

Na początek do około 125 ml wody dodaj 1 łyżeczkę octu. Warto zacząć od tak małego stężenia octu w płynie. Jeśli Twoja skóra dobrze zareaguje na octową pielęgnację, ilość octu możesz sukcesywnie zwiększać. Niektórzy stosują nawet rozcieńczenie 1:1. Ja jednak uważam, że do codziennej pielęgnacji warto zrobić tonik z niewielką ilością octu. Ewentualnie raz na kilka miesięcy można przeprowadzić octową kurację i wówczas zastosować tonik octowy o wyższym stężeniu octu.

Jestem też zwolenniczką robienia toników częściej i w mniejszej ilości - czyli np. w buteleczce o pojemności 100 ml. Chyba, że używasz toniku także do ciała. Wtedy przyda się buteleczka z atomizerem :) Taka octowa mgiełka tonizująca to także świetna opcja i wartościowy dla skóry krok w jej pielęgnacji. Możesz do tej kwaśnej mgiełki dodać olejki eteryczne, a sam tonik octowy zrobić na hydrolacie - na przykład różanym.

Większe stężenie octu w toniku oznaczać będzie też to, że produkt zadziała bardziej złuszczająco. Im mniej octu, tym delikatniejsze złuszczanie. Słabszy octowo tonik powinien zmiękczać skórę, oczyszczać i lekko ją zakwaszać, co jest dla niej pożądanym zjawiskiem.

 

Jaki tonik ziołowy octowy dla jakiej cery najlepszy?

Część ziół, które posłużą Ci do przygotowania octu ziołowego, zakupisz w postaci suszonej w aptece lub w sklepie zielarskim. Polecam Ci sięgać po zioła sypkie (nie te do herbatek - w herbacianych torebkach) takich marek jak: Herbapol, Flos, Kawon czy Dary Natury. Niektóre zioła możesz też zebrać w sezonie i użyć jako surowca w postaci świeżej lub samodzielnie je ususzyć.

Warto sięgnąć po następujące zioła w przypadku cer:

  • tłusta, mieszana, trądzikowa, z niedoskonałościami - tymianek, rozmaryn, melisa, lawenda, nagietek, żmijowiec, kora dębu, farbownik, oregano, natka pietruszki, szałwia, mięta
  • normalna, mieszana - lawenda, rumianek, krwawnik, nagietek, melisa, mięta, stokrotki, kwiat kasztanowca, pokrzywa
  • sucha, podrażniona (tutaj polecam toniki z małą zawartością octu i kuracyjnie) - nagietek, rumianek, jasnota biała, lawenda, żywokost (korzeń, liście i kwiaty),
  • naczyniowa - kwiaty: kasztanowca, kocanki piaskowej, forsycji, czarnego bzu, lawendy, arniki, nagietka, krwawnika

Jestem ciekawa czy zachęciłam Cię do zrobienia toniku octowego oraz czy sprawdził Ci się w pielęgnacji?

Do podzielenia się swoimi wrażeniami zapraszam Cię między innymi na mój facebookowy profil @NatuleNaturalnie