Pachnąca mgiełka do ciała i perfumy dla domu - czyli naturalne zapachy w płynie
Naturalne "domowe" i łatwe do wykonania, przeznaczone do ciała, ale też dla domu, zapachy można dość szybko zrobić samemu.
Wprawdzie produkcja domowych perfum, których zapach dojrzewa z czasem, albo zapachów w kremie, jest bardziej skomplikowana i może kiedyś napiszę o tym w osobnym poście, zrobienie prostej mgiełki do ciała i do włosów perfumowanej naturalnie jest bardzo proste i osiągalne niemalże na tzw. wyciągnięcie reki.
W tym wpisie podzielę się swoimi metodami na zrobienie szybkich naturalnych perfum w płynie.
Podpowiem też jak można zrobić pachnącą naturalnie mgiełkę do pomieszczeń (taki naturalny odświeżacz) oraz płyn do prasowania.
No to zaczynamy :)!
Perfumy do ciała (i włosów) płynie - mgiełka do ciała
Do zrobienia tego prostego kosmetyku potrzebne są olejki eteryczne oraz hydrolat kwiatowy i spirytus spożywczy (rektyfikowany).
Hydrolat kwiatowy (albo ziołowy) jest produktem ubocznym produkcji olejków eterycznych :) To pięknie pachnące wody, które można kupić w sklepach z półproduktami kosmetycznymi, ale także w wielu drogeriach (także tych sieciowych). A niektóre wody (różana czy kewra) można kupić w sklepach spożywczych - w dziale z żywnością orientalną.
Do zrobienia mgiełki do ciała nadają się świetnie wody:
- różana
- oczarowa
- pomarańczowa
- kewra
- miętowa
Te wody same z siebie już delikatnie pachną, a do tego będą miały walory pielęgnacyjne dla naszej skóry.
Olejki eteryczne można kupić w sklepach zielarskich, internetowych, a nawet w aptekach. Są to substancje złożone pozyskiwane z różnych części roślin zwykle metodą destylacji parą wodną.
Do domowych perfum nadają się świetnie olejki:
- pomarańczowy
- lawendowy
- z drzewka różanego
- miętowy
- lawandynowy
- cynamonowy
- goździkowy
- palmaroza
- neroli
- ylang-ylang
- waniliowy
- trawa cytrynowa
- melisowy (indicum i melisa zwyczajna)
- sandałowy
- rozmarynowy
- szałwiowy
- geraniowy
- anyżowy
- różany
- jaśminowy
- cedrowy
- i inne
Spirytus utrwali nam zapach i same perfumy, warto go zatem dodać. Ale nie jest to konieczne (zwłaszcza jeśli mamy suche włosy i wrażliwą skórę) - wtedy spirytus warto pominąć.
Proporcje składników (na około 125 ml płynu):
- ok. 100 ml wody kwiatowej
- ok. 20 ml spirytusu
- ok 5ml olejków eterycznych (1 ml olejków to około 20 kropli)
Wykonanie: Wodę kwiatową i spirytus mieszamy ze sobą, Dodajemy olejki eteryczne komponując swój ulubiony zapach.
Przykładowe kompozycje olejków (kolejność oznacza ilość danego olejku - od największej do najmniejszej):
- pomarańcza, lawenda, cynamon, mięta, goździk, anyż
- pomarańcza, lawenda, róża, cynamon
- jaśmin, sandałowiec, cedr, mieta
- trawa cytrynowa, melisa, mięta i drzewko różane
- pomarańcza, lawenda, neroli, wanilia
Polecam zaopatrzenie się w kilka olejków eterycznych i skomponowanie swojej ulubionej mieszanki kierując się własnym węchem i swoimi potrzebami i preferencjami. To świetna zabawa.
Poza tym olejki eteryczne możemy także używać w kominkach zapachowych (dodając do wody i wosków), aplikować na woreczki ziołowe i używać jako zapachy do szafy, albo skrapiać nimi kawałki wacików kosmetycznych i zostawiać takie w szafie/szufladzie ;) Taki #zerowaste trik na zapach w domu.
Olejki eteryczne to także ważne składniki czynne w domowych recepturkach na kosmetyki.
Zatem warto mieć kilka z nich w domu pod ręką.
Gotową mgiełkę przelewamy do butelki z atomizerem (może być z odzysku) i przechowujemy z dala od światła.
Przed każdym użyciem trzeba buteleczką wstrząsnąć, aby wymieszać składniki przed aplikacją.
[video width="1920" height="1080" mp4="https://natule.pl/wp-content/uploads/2020/03/20180514_183638.mp4"][/video]
WODA PERFUMOWANA - MGIEŁKA DO POMIESZCZEŃ
Wykonamy ją w ten sam sposób co mgiełkę do ciała, ale zamiast wody kwiatowej (hydrolatu) warto użyć po prostu zwykłej wody.
Do pomieszczeń możemy także użyć olejków bardziej orzeźwiających - jak mięta, trawa cytrynowa, cytronelowy, cytrynowy, cedrowy, palmarozowy - latem takie kompozycje dodatkowo pomogą nam trochę odstraszyć mało lubiane komary :)
WODA PACHNĄCA DO PRASOWANIA
Tę wodę wykonamy także podobnie jak dwie poprzednie, ale warto do jej zrobienia użyć wody destylowanej. Po drugie używamy mniejsze stężenie olejków eterycznych - czyli na 150 m wody ok 1,5 ml olejków (czyli około 30 kropli).
Taką wodą spryskujemy rzeczy przed prasowaniem.
A NA KONIEC KILKA CIEKAWOSTEK O NAJBARDZIEJ POPULARNYCH (i łatwo dostępnych) OLEJKACH ETERYCZNYCH
Olejek lawendowy:
Winien być pozyskiwany z odmiany Lavendula Anustifolia (ta odmiana używana w celach leczniczych), z kwiatów - choć i liście wydzielają ten charakterystyczny dla lawendy zapach. Lawenda w aromaterapii i lecznictwie ceniona jest za działanie uspokajające, kojące nerwy, łagodzące napięcie i antydepresyjne. Posiada właściwości antybakteryjne i grzybobójcze, jak również przeciwbólowe. Sprawdza się w leczeniu skaleczeń, ran czy oparzeń. Jest świetnym składnikiem maści stosowanych na bóle stawów i mięśni, ale skuteczny jest także w leczeniu nieżytu nosa. Zmniejsza przekrwienie, pomaga obniżyć ciśnienie, działa tonizująco. Korzystnie wpływa na skórę - dodany do kremów ma działanie przeciwzmarszczkowe. Lawenda jest niezastąpiona w chorobach skóry (trądzik, łuszczyca, łupież). Olejek lawendowy pozytywnie działa także na skórę głowy, poprawiając ukrwienie - sprzyja regeneracji cebulki włosa i wzmaga porost włosów. Warto go stosować w mieszankach do olejowania włosów i skóry (np z olejem kokosowym).
Olejek lawendowy zwiększa właściwości terapeutyczne innych olejków zawartych w danej mieszance.
Olejek rozmarynowy:
Rozmaryn był jednym z pierwszych ziół stosowanych w celach medycznych. Tradycyjnie pomagał odpędzać złe moce i duchy, sprawdzał się także jako naturalny konserwant i przyprawa do mięsa. Rozmaryn pobudza krążenie i działa uspokajająco na układ nerwowy i skórę, a także wewnętrznie na woreczek żółciowy i wątrobę. Ma właściwości odświeżające, antyseptyczne i antybakteryjne. Doskonale reguluje trawienie, ma także działanie przeciwbólowe. Doskonały do stosowania w zmęczeniu, przeziębieniach, grypie, kaszlu. W maściach i kremach - na trądzik, egzemy, łupież, bóle i skręcenia stawów, bóle mięśni. Podobnie jak lawendowy odstrasza wiele owadów - w tym wszy i pchły - dlatego warto go stosować w sprayach przeciw tym pasożytom (a w połączeniu z innymi olejkami - także w sprayach przeciw kleszczom). Pomaga w bólach głowy, stresie, bolesnych miesiączkach i zatrzymaniu płynów w organizmie.
Podobnie jak lawendowy stymuluje ukrwienie cebulek włosa i przez to poprawia się ich stan.
Olejek geraniowy:
To znane dziś powszechnie geranium doniczkowe (tzw "anginka") ma długa historię w zielarstwie. Charakteryzuje się pięknym zapachem, ale stanowił także silny środek leczniczy oraz odstraszający owady. Geraniom poprawia nastrój i działa odświeżająco. Pozytywnie wpływa na układ nerwowy, ma działanie przeciwzapalne, kojące i ściągające. est silnie antyseptyczny - dzięki czemu leczy skaleczenia, rany, stany zapalne. skuteczny w odwadnianiu organizmu. Kojąco działa na umysł i ciało. Tak jak opisani wyżej "poprzednicy" sprawdza się w chorobach skórnych takich jak trądzik, łupież, pieluszkowe zapalenie skóry, egzemie, skaleczeniach i przekrwieniach. Kobiety cenią jego kojące działanie w okresie przedmiesiączkowym i w okresie menopauzy. Świetnie sprawdza się przy zatrzymaniu płynów - pomagając w ich usunięciu (działa stymulująco na układ limfatyczny). Pobudza krążenie krwi i limfy, łagodzi bóle mięśniowe i stawowe. działa też na psychikę - przywracając równowagę emocjonalną, pomaga zwalczać apatię i depresję, niepokój i stres.
Olejek miętowy:
Najbardziej znana jako lekarstwo na niestrawność, mięta ma wiele innych właściwości. Skutecznie odświeża i pobudza. Z drugiej strony jednak uspokaja, zmniejsza skurcze. Łagodzi problemy trawienne (wzdęcia, nudności, biegunka, skurcze żołądka i jelit, w chorobie lokomocyjnej). Działa korzystnie na system nerwowy. Jest skutecznym środkiem wykrztuśnym, przeciwbólowym i antyseptycznym. Stosowana na skórę - zmniejsza świąd. Działa antyseptycznie, chłodząco i łagodząco. Pomocna jest w trądziku i problemach z obrzękami. W gorączce - z jednej strony pobudza pocenie, z drugiej strony pomaga ciału się wychłodzić. Skuteczna w bólu zęba, głowy i jako natychmiastowy lek przeciwszokowy (stymuluje, rozjaśnia myślenie ale i uspokaja). Stymuluje krążenie w skórze - przez co wpływa także korzystnie na stan włosów - pobudzając je do wzrostu.
Uwaga: Olejki eteryczne należy bardzo ostrożnie (w bardzo małych ilościach) stosować w ciąży. Niektórzy zalecają całkowite odstawienie olejków.