Alantoina - składnik ułatwiający gojenie i odnowę skóry
Dziś o składniku bardzo pomocnym i potrzebnym w pielęgnacji i leczeniu skóry.
Mnie osobiście alantoina - bo to o niej dziś mowa - kojarzy się w pierwszej kolejności z aptecznym specyfikiem, który pamiętam jeszcze z dzieciństwa ale i po który dziś sięgam - z Alantanem Plus :) Może i Ty znasz tę maść ? Planuję zrobić na blogu jej recenzję, ale zanim to, chciałabym dziś przybliżyć bardziej ten ciekawy składnik, powszechnie stosowany w kosmetykach i dermoceutykach.
Alantoina to pochodna nawilżającego skórę mocznika
INCI: Allantoin, nazwa chemiczna: 5-ureidohydantoiną
Ten krystaliczny proszek o ph około 4,5 – 6 rozpuszcza się w wodzie - nie więcej niż 0,5% . To ważna informacja, zwłaszcza jeśli samodzielnie kręcisz kremy. Warto jednak wiedzieć, że alantoina rozpuszcza się także w alkoholach.
Alantoina w formie sproszkowanej, nie jest niestety najłatwiejszym w stosowaniu półproduktem kosmetycznym. Aby się rozpuścić nie tylko potrzebuje odpowiedniej ilości wody, ale także wyższej temperatury. Niestety po wystudzeniu roztworu składnik ten zaczyna często na powrót krystalizować. Także użycie jej w domowych recepturach wymaga małej wprawy, ale warto poćwiczyć gdyż składnik ten niesie ze sobą mnóstwo cennych dla skóry wartości.
Występowanie w przyrodzie
Jest to substancja aktywna, która występuje w niektórych roślinach – często w ich korzeniach, choć także i innych częściach zielnych. Być może znasz żywokost lekarski? To jedna z roslin zielarskich, której korzeń zawiera około 1,5 – 2% alantoiny.
Alantoina obecna jest też w korzeniach fasoli, soi, w zielu i korzeniu żmijowca czy w zielu farbownika :) Te ostatnie porastają często dzikie nieużytki i można je stosunkowo łatwo zebrać i przetworzyć, a potem użyć w celach pielęgnacyjnych. Alantoinę zawierają także zarodki ryżu czy pszenicy.
Napiszę więcej jeszcze o żmijowcu i farbowiku w jednym z kolejnych wpisów, a tymczasem wracając do alantoiny...
Alantoina znajduje szerokie zastosowanie w farmacji i w kosmetyce
Sprawdza się w preparatach do cery suchej, trądzikowej, alergicznej. Można ją często znaleźć w formulacjach produktów po opalaniu, łagodzących podrażnienia skórne. Często dodawana jest do zasypek i pudrów dla dzieci. Producenci kosmetyków i leków dodają ją też do szamponów i dezodorantów, jest też częstym składnikiem leków dermatologicznych.
W moim dezo aloesowym także znalazła swoje miejsce :)
Dlaczego alantoina jest dobra dla skóry i jakie ma działanie?
Nie sposób przecenić walorów pielęgnacyjnych i leczniczych alantoiny gdyż:
- przyśpiesza proces złuszczenia się martwych komórek naskórka, przez co sprawia, że skóra staje się gładsza. Alantoina ma udokumentowane właściwości keratolityczne (rozkłada wewnątrzkomórkową keratynę i wpływa na demosomy stanowiące połączenia pomiędzy korneocytami /martwymi komórkami zlokalizowanymi w warstwie rogowej naskórka/). Według przeprowadzonych badań in vitro 0,2% alantoiny działa na warstwę rogową naskórka porównywalnie z 10% roztworem mocznik,
- dzięki właściwościom przyspieszającym proliferację komórek nabłonka, alantoina przyspiesza odbudowę naskórka, a przez to skóra znacznie łatwiej zachowuje większą ilość wody oraz odbudowuje ochronny płaszcz hydrolipidowy,
- działa nawilżająco. Sprzyja zatrzymywaniu wody w naskórku oraz odbudowywaniu płaszcza hydrolipidowego,
- działa regenerująco i stymuluje proces gojenia się ran (stymuluje podziały komórkowe w skórze),
- ułatwia gojenie i odnowę uszkodzonego naskórka,
- zmniejsza pieczenie skóry i łagodzi jej podrażnienia i zaczerwienienie,
- zmniejsza drażniące działanie innych substancji zawartych w preparacie,
- działa przeciwzapalnie
- koi wywołany suchością skóry i jej podrażnieniem dyskomfort,
- może chronić przed pojawieniem się łupieżu i łuszczenia skóry (również w AZS) i wspomaga leczenie tego typu schorzeń skóry,
- pomaga niwelować szorstką i wysuszoną oraz zgrubiałą skórę (na przykład na kolanach czy łokciach, albo dłoniach),
- zmniejsza widoczność blizn,
- wykazuje korzystne działanie także w obecności emolientów w preparacie.
Warto pokreślić, że alantoina nie zatyka porów skórnych (jest to substancja niekomedogenna).
Czy alantoina jest bezpieczna - przeciwskazania w stosowaniu alantoiny
Alantoina, jak każda substancja czynna może mieć działanie niekorzystne i powinna być stosowana z umiarem i w określonych ilościach. Jako, że jest to substancja dobrze przebadana i od dawna używana w farmacji, stosowana zgodnie z zaleceniami jest dobrze tolerowana i pomocna w poprawianiu stanu skóry.
Używanie maści z alantoiną odradza się definitywnie osobom, które mają rozległe, ropne bądź sączące się zmiany skórne. Alantoina może niekiedy wywołać podrażnienie skóry i miejscowe stany zapalne.
W kosmetyce alantoina łączona jest często z kwasem borowym, a takiego preparatu nie należy nakładać na duże powierzchnie skóry czy wspomniane głębokie rany (do tego sączące się czy ropne), ponieważ może dojść do wchłonięcia przez organizm kwasu borowego.
W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach i ludziach alantoina i jej pochodne wykazują wysokie bezpieczeństwo stosowania. Nie wykazują ani miejscowego, ani ogólnego działania toksycznego i drażniącego. Alantoina w stężeniach 0,5-2% została zaklasyfikowana przez Food and Drug Administration do kategorii substancji farmaceutycznych o wysokim bezpieczeństwie stosowania.
Interakcje alantoiny z wit. A i wit. D3 oraz D-pantenolem
- Stosowana z wit. A i D3 powoduje szybszą regenerację naskórka.
- Wykazuje synergizm z d-panthenolem w zakresie działania przeciwzapalnego i łagodzącego ból.
Myślę, że także i z tego powodu moja receptura na dezo z aloesem przynosi takie efekty. Nie bez powodu receptura zawiera panthenol, a także alfabisabolol :) Przepis na dezodorant znajdziesz w tym wpisie :) (klik)
Kiedy i do jakiej skóry stosować preparaty z alantoiną?
Kosmetyki i preparaty z alantoiną warto stosować na:
- skórę suchą, łuszczącą się
- skórę podrażnioną, zaczerwienioną
- skórę trądzikową
- skórę alergiczną
- skórę odwodnioną
- zaleczone blizny (celem ich zmiękczenia i spłycenia i lekkiego rozjaśnienia)
Preparaty zawierające alantoinę polecane są również wspomagająco w przypadku suchości skóry towarzyszącej schorzeniom dermatologicznym, takim jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wyprysk kontaktowy czy rybia łuska (także oparzenia, owrzodzenia). Taka terapia uzupełniająca preparatami zawierającymi alantoinę znacząco łagodzi objawy i wpływa na poprawę komfortu życia pacjenta.
Źródła:
- https://www.medonet.pl/zdrowie,alantoina---wlasciwosci--zastosowanie--przeciwwskazania,artykul,1730050.html
- https://www.zrobsobiekrem.pl/pl/p/Alantoina/232
- https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=48
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Alantoina
- http://www.kosmopedia.org/encyklopedia/allantoin,283/
- http://psjd.icm.edu.pl/psjd/element/bwmeta1.element.psjd-5456e0b2-a30a-4bdf-aed7-f5a2871f05fe