INCI kosmetyków,  Zdrowie

Tajemnicze INCI: Alantoina – składnik ułatwiający gojenie i odnowę skóry

Dziś o składniku bardzo pomocnym i potrzebnym w pielęgnacji i leczeniu skóry.

Mnie osobiście alantoina – bo to o niej dziś mowa – kojarzy się w pierwszej kolejności z aptecznym specyfikiem, który pamiętam jeszcze z dzieciństwa ale i po który dziś sięgam – z Alantanem Plus 🙂 Może i Ty znasz tę maść ? Planuję zrobić na blogu jej recenzję, ale zanim to, chciałabym dziś przybliżyć bardziej ten ciekawy składnik, powszechnie stosowany w kosmetykach i dermoceutykach.

Alantoina to pochodna nawilżającego skórę mocznika

INCI: Allantoin, nazwa chemiczna: 5-ureidohydantoiną

Ten krystaliczny proszek o ph około 4,5 – 6 rozpuszcza się w wodzie – nie więcej niż 0,5% . To ważna informacja, zwłaszcza jeśli samodzielnie kręcisz kremy. Warto jednak wiedzieć, że alantoina rozpuszcza się także w alkoholach.

Alantoina w formie sproszkowanej, nie jest niestety najłatwiejszym w stosowaniu półproduktem kosmetycznym. Aby się rozpuścić nie tylko potrzebuje odpowiedniej ilości wody, ale także wyższej temperatury. Niestety po wystudzeniu roztworu składnik ten zaczyna często na powrót krystalizować. Także użycie jej w domowych recepturach wymaga małej wprawy, ale warto poćwiczyć gdyż składnik ten niesie ze sobą mnóstwo cennych dla skóry wartości.

Występowanie w przyrodzie

Jest to substancja aktywna, która występuje w niektórych roślinach – często w ich korzeniach, choć także i innych częściach zielnych. Być może znasz żywokost lekarski? To jedna z roslin zielarskich, której korzeń zawiera około 1,5 – 2% alantoiny.

Alantoina obecna jest też w korzeniach fasoli, soi, w zielu i korzeniu żmijowca czy w zielu farbownika 🙂 Te ostatnie porastają często dzikie nieużytki i można je stosunkowo łatwo zebrać i przetworzyć, a potem użyć w celach pielęgnacyjnych. Alantoinę zawierają także zarodki ryżu czy pszenicy.

Napiszę więcej jeszcze o żmijowcu i farbowiku w jednym z kolejnych wpisów, a tymczasem wracając do alantoiny…

Alantoina znajduje szerokie zastosowanie w farmacji i w kosmetyce

Sprawdza się w preparatach do cery suchej, trądzikowej, alergicznej. Można ją często znaleźć w formulacjach produktów po opalaniu, łagodzących podrażnienia skórne. Często dodawana jest do zasypek i pudrów dla dzieci. Producenci kosmetyków i leków dodają ją też do szamponów i dezodorantów, jest też częstym składnikiem leków dermatologicznych.

W moim dezo aloesowym także znalazła swoje miejsce 🙂 

Dlaczego alantoina jest dobra dla skóry i jakie ma działanie?

Nie sposób przecenić walorów pielęgnacyjnych i leczniczych alantoiny gdyż:

 • przyśpiesza proces złuszczenia się martwych komórek naskórka, przez co sprawia, że skóra staje się gładsza. Alantoina ma udokumentowane właściwości keratolityczne (rozkłada wewnątrzkomórkową keratynę i wpływa na demosomy stanowiące połączenia pomiędzy korneocytami /martwymi komórkami zlokalizowanymi w warstwie rogowej naskórka/).
  Według przeprowadzonych badań in vitro 0,2% alantoiny działa na warstwę rogową naskórka porównywalnie z 10% roztworem mocznik,
 • dzięki właściwościom przyspieszającym proliferację komórek nabłonka, alantoina przyspiesza odbudowę naskórka, a przez to skóra znacznie łatwiej zachowuje większą ilość wody oraz odbudowuje ochronny płaszcz hydrolipidowy,
 • działa nawilżająco. Sprzyja zatrzymywaniu wody w naskórku oraz odbudowywaniu płaszcza hydrolipidowego,
 • działa regenerująco i stymuluje proces gojenia się ran (stymuluje podziały komórkowe w skórze),
 • ułatwia gojenie i odnowę uszkodzonego naskórka,
 • zmniejsza pieczenie skóry i łagodzi jej podrażnienia i zaczerwienienie,
 • zmniejsza drażniące działanie innych substancji zawartych w preparacie,
 • działa przeciwzapalnie
 • koi wywołany suchością skóry i jej podrażnieniem dyskomfort,
 • może chronić przed pojawieniem się łupieżu i łuszczenia skóry (również w AZS) i wspomaga leczenie tego typu schorzeń skóry,
 • pomaga niwelować szorstką i wysuszoną oraz zgrubiałą skórę (na przykład na kolanach czy łokciach, albo dłoniach),
 • zmniejsza widoczność blizn,
 • wykazuje korzystne działanie także w obecności emolientów w preparacie.

Warto pokreślić, że alantoina nie zatyka porów skórnych (jest to substancja niekomedogenna).

Czy alantoina jest bezpieczna – przeciwskazania w stosowaniu alantoiny

Alantoina, jak każda substancja czynna może mieć działanie niekorzystne i powinna być stosowana z umiarem i w określonych ilościach. Jako, że jest to substancja dobrze przebadana i od dawna używana w farmacji, stosowana zgodnie z zaleceniami jest dobrze tolerowana i pomocna w poprawianiu stanu skóry.

Używanie maści z alantoiną odradza się definitywnie osobom, które mają rozległe, ropne bądź sączące się zmiany skórne. Alantoina może niekiedy wywołać podrażnienie skóry i miejscowe stany zapalne.

W kosmetyce alantoina łączona jest często z kwasem borowym, a takiego preparatu nie należy nakładać na duże powierzchnie skóry czy wspomniane głębokie rany (do tego sączące się czy ropne), ponieważ może dojść do wchłonięcia przez organizm kwasu borowego.

W badaniach przeprowadzonych na zwierzętach i ludziach alantoina i jej pochodne wykazują wysokie bezpieczeństwo stosowania. Nie wykazują ani miejscowego, ani ogólnego działania toksycznego i drażniącego. Alantoina w stężeniach 0,5-2% została zaklasyfikowana przez Food and Drug Administration do kategorii substancji farmaceutycznych o wysokim bezpieczeństwie stosowania.

Interakcje alantoiny z wit. A i wit. D3 oraz D-pantenolem

 • Stosowana z wit. A i D3 powoduje szybszą regenerację naskórka.
 • Wykazuje synergizm z d-panthenolem w zakresie działania przeciwzapalnego i łagodzącego ból.

Myślę, że także i z tego powodu moja receptura na dezo z aloesem przynosi takie efekty. Nie bez powodu receptura zawiera panthenol, a także alfabisabolol 🙂 Przepis na dezodorant znajdziesz w tym wpisie 🙂 (klik)

Kiedy i do jakiej skóry stosować preparaty z alantoiną?

Kosmetyki i preparaty z alantoiną warto stosować na:

 • skórę suchą, łuszczącą się
 • skórę podrażnioną, zaczerwienioną
 • skórę trądzikową
 • skórę alergiczną
 • skórę odwodnioną
 • zaleczone blizny (celem ich zmiękczenia i spłycenia i lekkiego rozjaśnienia)

Preparaty zawierające alantoinę polecane są również wspomagająco w przypadku suchości skóry towarzyszącej schorzeniom dermatologicznym, takim jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, wyprysk kontaktowy czy rybia łuska (także oparzenia, owrzodzenia). Taka terapia uzupełniająca preparatami zawierającymi alantoinę znacząco łagodzi objawy i wpływa na poprawę komfortu życia pacjenta.

Źródła:

 

Obserwuj NATULE w social media: