Prosty sposób na ziemniaka - babka ziemniaczana
Skrobię jadam dość rzadko, ale co kilka tygodni miewam ochotę na ziemniaka :)
Ostatnio zamarzyłam sobie Ziemniaczaną Babkę - dość tradycyjne w pewnych rejonach Polski danie.
Proste, szybkie i całkiem smaczne.
Babkę ziemniaczaną można jeść solo, z sosami, na ciepło, na zimno, jak ktoś lubi - to nawet z keczupem ;) Byle nie z takim byle jakim.
Do sporządzenia babki najlepiej nadają sie niewodniste ziemniaki - dobre są ubiegłoroczne, nie młode (ja takich właśnie użyłam). Może macie jeszcze w piwnicy takie ziemiaki - warto je zatem tak wykorzystać :) Wyjątkowo dobra odmiana mi się trafiła (w prezencie z resztą, dziękuję Kasiu), dzięki czemu i sam efekt końcowy był dobry. Rodzaj i smak ziemniaka decyduje o tym bezwględnie.
W Polsce jest ponoć ponad 120 odmian ziemiaka... ale na rynku popularnych jest tylko kilka odmian. Tutaj fajny artykuł o pyrkach :)
W każdym razie jeśli chcesz trochę poekspermentować z ziemniakiem - polecam takie danie.
Jest oczywiście bezglutenowe, bezmączne i tanie - bo boczek/słonina, cebula i ziemniaki - to chyba jedne z najtanszych produktów.
SKŁADNIKI:
- ok 2 kg ziemniaków
- 1 duża cebula
- 1 ząbek czosnku
- 200-250 gr surowego boczku/słoniny
- 4 jaja
- zioła (ja dodałam majeranek, rozmaryn, tymianek, gałkę muszkatołową, kminek - świeże lub suszone)
- sól, pieprz
- plastry boczku/słoniny - do obłożenia ciasta
SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:
Ziemniaki obrać, utrzeć na tarce (ja utarłam na najmniejszych oczkach, ale nie tych które robią z produktu totalną paćkę - bo nie lubie sobie kaleczyć rąk ;) . Oczywiście można użyć jakiegoś malaksera.
Boczek/słoninę - pokroić drobno, topić na wolnym ogniu. Gdy się zrumieni i stopi, dodać pokrojoną drobno cebulę, czosnek, zioła. Chwilę podsmażyć.
Do utartych ziemniaków dodać boczek z ziołami, posolić, popieprzyć, wymieszać. Na końcu dodać jaja. Dokładnie wymieszać.
Przełożyć do formy do pieczenia (wielkość i kształt - dowolny).
Na wierzchu obłożyć ciasto plastrami surowego boczku lub słoniny.
Piec w temperaturze około 180 st.C kilkadzisiąt minut - do czasu aż się ładnie przyrumieni a patyczek drewniany będzie wychodził z ciasta suchy.
Jest to podstawowy przepis na babkę - w moim wydaniu. Można dodać do niej przed pieczeniem jeszcze drobno pokrojoną i podsmażoną kiełbasę. Albo grzybki... Nie musisz dodawać czosnku, a za to dodać troche przyprawy curry np...
Babkę można jeść na zimno - pokrojoną w plastry, polać sosem (na przykład grzybowym) lub odsmażyć plastry na patelni.
Bardzo dobrze smakuje na zimno po prostu z solą :)
Ważne by babka była tłusta - inaczej będzie wiórowata i mniej smaczna moim zdaniem.
Smacznego :)